Hore

Môj výber

Zóna architekta

Prvá dáma obývačky – Stavebníctvo a bývanie

ČLÁNOK NA STIAHNUTIE V PDF

Ak je hlavným prvkom obývačky gauč, za prvú dámu tohto „prezidenta“ môžeme smelo označiť komodu. Komody nás sprevádzajú už stáročia, a preto si udržiavajú svoje postavenie

v interiéroch aj v súčasnosti. Predchodcami komôd sú zrejme tradičné truhlice, v ktorých sa uchovávalo šatstvo, ale aj nádoby a cennosti. Komodu môžeme prirovnať k poschodovej truhlici. Isté je, že komody nás sprevádzajú už stáročia. V poslednom období sa razí trend riešenia interiérov na mieru, pričom prehnaný minimalizmus oberá obyvateľov interiérov o tento skvost. Komodu môžeme chápať aj ako interiérový doplnok, ktorý správnym výberom materiálov, farebných vyhotovení a hlavne dizajnu plní funkciu väčšieho umeleckého diela s pridanou hodnotou, ktorou je jej úžitková hodnota. Slovenským výrobcom tohto interiérového prvku s neopakovateľným a jedinečným dizajnom je BRIK,

ktorý zásobuje klientov a architektov stále novými nadčasovými výrobkami, ktoré zútulňujú interiéry už viac ako dvadsať rokov.

K ako kvalita

Ideálnym materiálom na kvalitnú komodu je dyha na príslušnom nosiči. Ľudia sa často pýtajú, či je komoda vyrobená z masívneho dreva a berú to ako znak kvality. Je to však zásadný omyl. Už v stredoveku, ale hlavne neskôr v baroku, sa komody vyrábali z dyhovaného materiálu, čiže z akejsi latovky. Komoda totiž

vždy bola pomerne sofistikovaným výrobkom, obsahovala rôzne zásuvky, dvierka a iné technické detaily. Na to bol vždy potrebný stabilizovaný vrstvený materiál, ktorý sa nedeformoval a zaručoval funkčnosť pohyblivých častí. Nábytok z masívneho dreva sa väčšinou vyrábal v jednoduchých formách, najčastejšie sa s ním stretávame pri tzv. sedliackom nábytku, ktorý mal byť hlavne funkčný.

K ako kreativita

Komoda, ako jeden z mála druhov nábytku má solitérny charakter, a preto sa pri dizajnovaní komody môžu tvorcovia prejaviť kreatívnejšie. Zbytočne výrazne tvarovaný šatník, skriňa alebo veľká knižnica by boli veľmi silnými prvkami interiéru a rýchlo by sa nám zunovali. Preto je pri týchto typoch dôležitá jednoduchosť a nadčasovosť. Komoda často býva šperkom, doplnkom interiéru, preto môže byť výraznejšie tvarovaná, často si ju kupujeme nie kvôli funkcii, ale ako dizajnérsky doplnok. Preto sa aj v najmodernejších minimalistických interiéroch dobre uplatnia aj starožitné tvarované komody s intarziami. Na druhej strane, komoda môže vniesť do interiéru aj viac farieb a života, pretože pri povrchových úpravách v RAL vyhotovení sú limity napríklad v BRIK-u neobmedzené.

K ako komoda

Za viac ako dvadsať rokov v BRIK-u ponúkame klientom už desiatky komôd, niektoré jednoduché, úžitkové a nadčasové, ale mnohé vyslovene solitérne. Sme radi, že tento žáner v BRIK-u pestujeme, má svoju klientelu a často výrazne reprezentuje úroveň dizajnu firmy i úroveň technického spracovania zložitého detailu. Už prvé zvlnené komody Ferdinand sa vyrobili vo veľmi veľkých sériách, ale aj napríklad komody Tanger a Stream, ktoré sú už takmer na úrovni interiérovej plastiky, sa veľmi dobre predávajú. V súčasnom interiéri sa stáva nábytok skôr nenápadným – prevládajú vstavané skrine, knižnice na mieru a dominantné kuchyne. Dôraz sa kladie na svetlosť a voľný priestor. Komoda tým, že je väčšinou malá, však môže byť výrazná. Tvarovo aj farebne. V nadčasom interiéri, v ktorom chce mať klient možnosť z času na čas uskutočniť zmenu iba presunutím nábytku, neexistuje vhodnejší prvok. Veľkou chybou je, ak je ústredným predmetom obývacieho priestoru veľký televízor. Nech je to radšej kvalitný krb alebo dizajnová komoda.

Komoda Tanger

Komoda vyrobená v BRIK-u nie je iba nábytok, ale šperk v interiéri, ktorý priestoru dodá atmosféru a jedinečnosť. Každý detail výrobku je spracovaný v špičkovej kvalite, s tým  najprecíznejším prístupom.

Komoda Pura

Povrchová úprava a brúsenie každej plochy, rovnako aj hrany sú opracované výlučne ručnou

prácou stolárskych majstrov.

Podobné články

VIAC Článkov