Hore

Môj výber

Zóna architekta

Ako sa menili naše domácnosti. Interiérový dizajn pred rokmi a dnes.

ČLÁNOK NA STIAHNUTIE V PDF

Náš vkus sa v priebehu života mení. Postupne sa cibrí a vyvíja. Ovplyvňuje ho prostredie, v ktorom sa pohybujeme. Témy, o ktoré sa zaujímame. Ľudia, s ktorými trávime čas. Takýmto spôsobom sa zmenil aj interiérový dizajn. Keď sa obzrieme späť, vieme si detailne vybaviť napríklad zariadenie obývačky u našich starých rodičov. Bolo v nej veľa skriniek a vitrín, niekoľko stolíkov, komoda (a na nej povestné dečky J). Jednotlivé domácnosti sa od seba príliš nelíšili. Štýl určovala ponuka v obchodoch, ktorá  nebola práve najpestrejšia.

Časom sa trh otvoril, ľudia začali objavovať nové svety za hranicami, pribúdali rozličné produkty a štýl domácnosti sa začal meniť. Jedno však zostalo všade rovnaké – konkrétne výrobky sme navzájom dolaďovali ako sa dalo. Museli sme si poradiť s tým, čo bolo v obchodoch a vtesnať to do priestoru, v ktorom sme žili.

Aj to nás však rokmi omrzelo a odrazilo sa to nielen v oblasti výberu nábytku, ale už pri samotnej architektúre domov. Prevládajú v nich otvorené miestnosti, vzdušné presvetlené izby, často aj asymetricky riešené miesta. Už aj Slováci začali využívať služby bytových dizajnérov a nechajú si poradiť v tom, ako čo najlepšie a najoriginálnejšie zariadiť svoj domov. Veľmi  žiadané sú interiéry na mierukomplexné individuálne riešenia, ktoré dokážu zosúladiť charakter jednotlivých miestností a vytvoriť z interiéru štýlový celok.

Potrpíme si na dizajnový nábytok, ktorý reflektuje naše vlastné požiadavky a predstavy o ideálnom domove. Trendy prichádzajúce zo zahraničia sa nevyhýbajú ani tomuto segmentu. Vo všeobecnosti sa o ne zaujímame viac ako v minulosti. Koniec koncov uľahčujú nám to aj digitálne technológie, kde denne nachádzame množstvo inšpirácií. Stali sa z nás väčší pôžitkári. Aj svoj domov preto chceme mať zariadený čo najpohodlnejšie a najkrajšie. A čo je veľmi pozitívne, po rokoch opäť dokážeme oceniť poctivú remeselnú výrobu. Sme totiž presýtení sériovými produktmi bez hlbšieho nápadu. Máme radi pocit a vedomie, že sedačka, na ktorej sedíme, či stôl, pri ktorom sa schádzame s rodinou, boli vyrobené na mieru práve pre nás.

A tak, ako sa my prispôsobujeme trhu, tak sa trh prispôsobuje nám. Šikovní výrobcovia nábytku reagujú pružne na naše požiadavky. Kvalitu dnes môžeme vidieť už v samotnom prístupe k nám, ako zákazníkom a službách, ktoré sú nám k dispozícii. Vysokou pridanou hodnotu je nielen predávať nábytok na mieru, ale zabezpečiť aj pomoc architekta, dizajnéra, konštruktéra. Jednoducho celý tím odborníkov, ktorí dokážu pretaviť naše sny do reality. Veľmi dôležitý je však aj kritický profesionálny pohľad a praktické usmernenie našich predstáv.

Je dobré, že si to konečne uvedomujeme. Koľkokrát za život si totiž zariaďujeme domácnosť? Nie je to často. A zároveň práve domov je naším každodenným útočiskom. Tam sme naplno sami sebou. Vytvorte si preto z domu priestor šitý na mieru. Oplatí sa tomu investovať čas i peniaze.

Podobné články

VIAC Článkov